Jakým
způsobem správně vybrat
mobilní telefon?


Průvodce nákupem při výběru klasického telefonu

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o klasických telefonech, ale neměli jste odvahu se zeptat

Proč vybrat klasický telefon?

Jak vybrat klasický telefon?

Klasické telefony

Pokud se stále ohlížíte po klasických mobilních telefonech s alfanumerickou klávesnicí, pak zřejmě nemáte potřebu používat tisíce dostupných aplikací nebo her, ale mobil vám slouží především jako nástroj k telefonování nebo psaní SMS zpráv. V tom případě se vám takový přístroj odmění vysokou několikadenní výdrží baterie na jedno nabití i při jeho aktivním používání.

Oblíbeným prvkem ovládání telefonu zůstává klasická alfanumerická klávesnice, kterou doplňuje řada kontextových tlačítek. Běžně jsou telefony dále vybaveny i středovým joystickem, který usnadňuje ovládání při procházení nabídek v menu. Konzervativní uživatelé tak mohou velmi pohodlně a bezpečně ovládat telefon téměř poslepu.

Konstrukce s vyšší odolností

I když zrovna nevybíráte odolný mobilní telefon, tak konstrukce klasického mobilu díky výrazně menšímu displeji snese výrazně hrubší zacházení. Takový mobilní telefon je pak vhodný do rukou uživatelů spíše, než chytrý telefon s dotykovým displejem, který se velmi snadno poškodí. Důvod k používání klasického telefonu může mít i vliv prostředí, kde se převážně pohybujete nebo pracujete. Klasická klávesnice se snadněji ovládá v rukavicích nebo v prostředí, které není zrovna sterilně čisté.

Vysoká bezpečnost

Jestliže používáte mobilní telefon k potvrzování bankovních operací pomocí SMS zpráv, pak nenajdete bezpečnější zařízení, než je obyčejný telefon bez operačního systému. Chytré telefony se totiž mohou snadno obrátit i v rukách pokročilých uživatelů na vstupní bránu k vašemu internetovému bankovníctví pro cizí útočníky.

Pokud máte zájem o některý ze současných mobilních telefonů s klasickou klávesnicí a bez OS, pak prozkoumejte dostupnou nabídku nebo srovnejte ty nejoblíbenější.


Průvodce nákupem při výběru dotykového telefonu

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o dotykových telefonech, ale neměli jste odvahu se zeptat

Proč vybrat dotykový telefon?

Jak vybrat dotykový telefon?

Dotykové telefony

Pokud si už dnes nedokážete svůj každodenní život představit bez mobilního internetu v kapse nebo pravidelné komunikace s přáteli na Facebooku, Twitteru či Instagramu, pak se bez chytrého telefonu zřejmě neobejdete. Důvodem ke koupi smartphonu budou u mladší generace jistě i bohaté herní možnosti většiny dotykových mobilů. Svou roli může hrát i skutečnost, že v porovnání s nejlevnějšími kompakty nabízejí špičkové smartphony i dostatečně kvalitní fotografie pro každodenní používání.

Kromě toho nabízí většina chytrých telefonů i mnohé další benefity, mezi kterými najdete např. integrovanou GPS navigaci, přední fotoaparát či sadu vestavěných senzorů. Jen nesmíte zapomenou, že všechny tyto bohaté možnosti jsou tvrdě vykoupeny vysokou spotřebou energie a velmi pravděpodobně se neobejdete bez každodenního dobíjení.

Základní rady před nákupem

Velmi těžce se dají aplikovat nějaké univerzální rady, které budou vyhovovat potřebám všech uživatelů. Někteří si jen projdou přehled nejlepších dotykových mobilů a vyberou telefon podle preferencí k některé značce s ohledem na použitý operační systém. Pokud, ale chcete za minimum svých peníze získat vhodný mobilní telefon, pak musíte počítat s řadou kompromisů a na začátku si především uvědomit, k čemu budete váš nový dotykový mobil hlavně používat.

Svoji roli při nákupu hraje zejména velikost displeje a jeho rozlišení, které společně s hardwarovou výbavou (výkon procesoru) výrazně ovlivňují celkovou cenu přístroje. Pokud jste dosud vlastnili pouze klasický telefon a nevíte, co od dotykového telefonu očekávat, pak můžete prozkoumat srovnání nejlevnějších mobilů, kde najdete oblíbené a cenově dostupné telefony, které poskytují základní funkce pro práci nebo zábavu.

Jestliže očekáváte od dotykového mobilu něco víc a víte, že chcete používat i některé z pokročilých aplikací včetně náročnějších 3D her, pak soustřeďte svoji pozornost na srovnání dotykových telefonů nižší nebo střední třídy, které převážně nabízejí ideální poměr mezi cenou a výkonem. Tyto přístroje mnohdy nabízejí kvalitnější displeje včetně ochranného tvrzeného skla proti běžnému poškrábání a zároveň můžete také počítat s výrazně kvalitnějším fotoaparátem, který je vybaven autofokusem a LED přisvětlením.

Samostatnou kapitolou jsou špičkové smartphony s nekompromisní výbavou, které vám poskytnou vynikající výsledky v každé situaci. Zde už ovšem přeplácíte své peníze za mnohdy zbytečný luxus. Zajímavou volbou mohou být ovšem chytré dotykové telefony loňských modelů, které dříve patřili mezi vlajkové lodě a mají i dnes stále co nabídnout. Jako pomocník při výběru vám může posloužit přehledné srovnání mobilů vyšší třídy.

Na co si dát pozor při výběru smartphonu!

Na začátku článku jsme upozornili na vyšší spotřebu energie u dotykových telefonů. Největším žroutem baterie je displej a čím větší úhlopříčka, tím bude docházet k rychlejší spotřebě. Pokud budete navíc aktivně prohlížet internetové stránky, hrát náročnější 3D hry nebo sledovat video, pak na jedno nabití vydrží telefon pouze několik hodin.

Displeje, které jsou vybaveny vysokým rozlišením poskytují samozřejmě špičkový obraz, ale příliš vysoké rozlišení vyžaduje výkonný procesor, který následně ovlivňuje i baterii. Pokud nepotřebujete to nejlepší na trhu (Quad HD rozlišení), pak vám nadstandardní zážitek poskytne i Full HD nebo mnohdy stále dostatečné HD rozlišení.

V průběhu používání chytrého mobilního telefonu vás může začít omezovat kapacita vestavěné paměti, která slouží pro ukládání vašich dat a musí se zároveň dělit o prostor s operačním systémem a všemi instalovanými aplikacemi. Zde více než kde jinde platí zásada, že čím více, tím lépe. Jistou náplastí mohou být smartphony vybavené slotem pro paměťové karty microSD, na které lze ideálně přesunout fotografie, hudbu a video.

Pokud budete aktivně používat k připojení internetu kromě vestavěné WiFi technologie převážně mobilní data, v tom případě soustřeďte svoji pozornost na podporu nejnovější vysokorychlostní technologie LTE. Levné telefony nejsou často touto novou technologií vybaveny nebo nepodporují všechna dostupná pásma.

Při používání chytrého telefonu s možností instalace aplikací třetích stran se nevyhnete otázce bezpečnosti. Hlavní nebezpečí se skrývá, pokud takový smartphone využíváte k potvrzování bankovních transakcí za pomoci ověřovacích SMS zpráv. I během používání aplikací z bezpečných zdrojů (oficiálních obchodů) musíte vždy sledovat práva, která nově instalované aplikace vyžadují. Nebezpečné je také připojování k neznámým WiFi sítím a důrazný pozor si musíte dávat na odkazy umístěné v e-mailech nebo zprávách SMS. Samostatnou kapitolou jsou pak odkazy domnělých přátel z Facebooku.

Nezapomeňte svůj chytrý telefon s Android OS chránit antivirovým softwarem pro mobilní zařízení. Takový program ochrání váš telefon před online hrozbami, jako je například ransomware, zabezpečí vaše mobilní aplikace a také v případě funkce Anti-Theft pomůže najít ztracené zařízení nebo je na dálku vypnout.

Vybíráte dotykový telefon s kvalitnějším fotoaparátem? Pamatujte si, že vysoké rozlišení nemusí mít vždy pozitivní vliv na kvalitu fotografií. Nicméně nižší rozlišení než např. 5 megapixelů může také přinést neuspokojivé výsledky. Standardem je autofokus a LED blesk. Při častém použití videa zvažte minimálně přítomnost SW stabilizace obrazu.

Jaký operační systém do telefonu?

Pro začínající uživatele je často jeden z největších problémů správný výběr operačního systému. Současné dotykové telefony jsou běžně vybaveny systémem iOS (telefony a tablety Apple), mezi nejrozšířenější zástupce pak patří Google Android, které doplňuje relativně nový operační systém Windows Phone společnosti Microsoft a zároveň můžete narazit na telefony vybavené systémem BlackBerry. Každý z těchto systémů (OS) se liší ovládáním, přizpůsobitelností a nabídkou aplikací. Pokud si nejste jisti, který je pro vás vhodný, připravili jsme pro vás průvodce operačními systémy do telefonu.

Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, které zároveň nabízejí
nízkou cenu a dopravu zdarma

 Prozkoumat nabídkyCopyright 2015 - 2016 PruvodceNakupem.cz, Všechna práva vyhrazena

Webdesign a SEO © 2015 MK